Vinárstvo R & R Gerngross

Kto a ako

Tradičné vinárstvo Gerngross nájdeme v malebnej rurálnej oblasti Sausal v južnom Štajersku, obklopené jednými z najstrmších viníc Rakúska. Táto oblasť je charakteristická bridlicovým podložím a jedinečnou vlhkou klímou (na hranici vhodnosti pre pestovanie viniča). Spolupôsobenie extrémnych podmienok tvorí základ pre lisovanie naozaj expresívnych vín. Nadmorská výška tejto vinice so sebou prináša aj pomalý priebeh vegetácie čo umožňuje zozbierať fyziologicky zrelé hrozno, ktoré si zachováva dostatočnú kyslosť aj pri vysokej zrelosti. Strmé svahy zaručujú odvodňovanie pri zrážkach, dostatok slnečného svitu pre zrenie počas pekných dní, nadmorská výška a veľké teplotné rozdiely uchovávajú kyselinu v hrozne počas chladných nocí.

Nechať prírode voľný priebeh, veľa trpezlivosti a cit pre víno, to je filozofiou vín Gerngross.  Michael Gerngross je tretí Gerngross v poradí, ktorý má rodinné vinárstvo pod palcom od roku 2008. Aktuálne sú v štádiu zmeny na organické bio – vinárstvo, pre ktorú sa rozhodli s cieľom zachovať zdravie a jedinečné pôvodné vlastnosti pôdy. Presadzujú low-tech prístup k pestovaniu a výrobe. Vínu nechávajú čas a tým skutočnú šancu na rozvoj a vďaka tomu vznikajú charakteristické, autentické vína.

Kde

10 ha vinohradov s exponovanou nadmorskou výškou (ca 550 m n.m.), na južných a juhozápadných často veľmi strmých svahoch (až do 45%) kopcov v okolí obce Fresing v Štajersku južne od Grazu  

Čo

Sauvignon Blanc, Morillon (Chardonnay), Muškát žltý, Rizling vlašský, Rulandské biele